Dřezy - jak se v nich vyznat a vybrat ten správný?

Publikováno: 20.04.2023

Rádi byste si pořídili nový dřez, ale vyskočilo na vás x typů materiálů, montáže a nevíte si rady s výběrem? V tom případě bude tento článek přímo pro vás. Sepsali jsme návod, který vám s výběrem jistě pomůže!

Rádi byste si pořídili nový dřez, ale vyskočilo na vás x typů materiálů, montáže a nevíte si rady s výběrem? V tom případě bude tento článek přímo pro vás. Sepsali jsme návod, který vám s výběrem jistě pomůže!

Co článek obsahuje? 

    • Dřezy dle materiálů
    • Způsoby instalace dřezů

Doba čtení cca 8 min. 


JEDNOTLIVÉ MATERIÁLY DŘEZŮ

Granitové dřezy

V dnešní době jeden z převládajících dřezů, co se týká výběru. K dostání v mnoha barevných provedeních. Ačkoliv je granit velice odolný materiál i vůči poškrábání a vysokým teplotám, tak není granit jako granit a je potřeba vybírat pečlivě.

Akrylátové granitové dřezy
Základem těchto granitových dřezů je z 80% směs drcené žuly, která je nalita do kovové formy a pomocí vysoké teploty se nechá zatvrdnout. Dřezy z akrylátu jsou kvalitní a mají dlouhou životnost.

Polyesterové granitové dřezy
Bohužel nátlak na nižší ceny vzal za své a vedl tak k vývoji levnější technologie, kde se využívají laminátové formy, v nichž se směs pouze nechá vytvrdnout za mírně zvýšené teploty. Tyto dřezy nejsou tolik kvalitní a jsou i méně odolné vůči poškození. Aby takový dřez vydržel, je potřeba šetrnějšího zacházení. Každopádně i tak může představovat skvělou a elegantní volbu právě do Vaší kuchyně. 

Jak tyto dva typy rozeznáme?

U polyesterových variant je zapotřebí více granitové hmoty, proto tyto dřezy budou vystupovat i více jak 10 mm nad úroveň pracovní desky a případné otvory pro baterii jsou vyhotoveny již ve výrobě. Pokud tedy v katalogu uvidíte dřez s vyobrazenými otvory, jedná se pravděpodobně o dřez z polyesteru. 

Zatímco z akrylátu často přesahují jen 6 mm nad úroveň desky a otvory pro baterii nebo dávkovač se často vrtají zpětně podle přání zákazníka. 

Na co si při výběru granitového dřezu dát tedy pozor?

Pokud vybíráte dřez z akrylátu, licenční technologické postupy jednotlivých dodavatelů jsou často totožné. Máte možnost vybírat ze značek jako je Blanco, Franke, Sinks, Alveus, Schock a další. 
Zpozornit doporučujeme, pokud vybíráte dřezy z polyesteru, často jsou tyto dřezy z různých směsí s menším podílem kameniva (často i okolo 50%), anebo je použito nekvalitní pojivo. Po čase užívání se tedy může objevit například nestálobarevnost, snížená odolnost vůči teplotním šokům nebo zvýšená pravděpodobnost mechanického poškození. 
Při výběru granitového dřezu je vhodné zvolit spíše odstíny šedých barev. Jelikož jsou tyto dřezy nasákavé může se u světlých variant stát, že časem mohou být vidět skvrny. Na tmavých granitových dřezech může být zase vidět vodní kámen. 


Nerezové dřezy

Nerezový dřez nemusí patřit pouze do levnější kuchyně, ale dokáže svojí elegancí zapadnout i do luxusnějších a minimalistických kuchyní. Dřezy z nerezu jsou stále jediným řešením v gastronomii, kvůli vysokým nárokům na hygienu. 

Pokud se rozhodnete pro dřez z nerezu, podle čeho vybírat?

Základem je typ nerezové oceli. Doporučujeme vybírat z oceli legovanou chromem a niklem o poměru 18/10, která má nejlepší vlastnost jak z výroby, tak i následného užívání dřezu. 

Dalším důležitým parametrem je tloušťka dřezu, jenž je udávána v milimetrech. Můžeme se setkat s dřezy z materiálu o tloušťce 1 – 1,2 mm také 0,7 – 0,8 mm anebo 0,7 mm a nižší. Nedoporučujeme vybírat takové, kde je použit plech o tloušťce 0,4 mm a nižší. Tento parametr je důležitý hlavně z hlediska pevnosti samotného dřezu, ale také pro stabilní montáž vodovodní baterie.

Nerezové dřezy doporučujeme vybírat od značek jako je Franke anebo Blanco a Reginox jenž mají i různé varianty barevnosti. 


Keramické dřezy

Nejkvalitnějším materiálem, co se týká dřezů je keramika. Keramické dřezy jsou vhodné jak do moderních, tak i rustikálních kuchyní. Jsou dostupné v různých barevných variantách a designu.

Výhoda těchto dřezů je dlouhá a téměř neomezená životnost. Spolu s tím je keramický dřez odolný vůči vysokým teplotám, chemickým přípravkům a také poškrábání či mechanickému poškození (např. pád těžkého nádobí). Nevýhodou může být vyšší cenová kategorie. 
Takový dřez doporučujeme od značek Franke, Blanco a Villeroy & Boch. 


MONTÁŽ A ZPŮSOBY USAZENÍ DŘEZU

Výběr správného dřezu závisí na jeho montáži a výběru umístění. Další, co může ovlivnit výběr je rozměr spodní skříňky, napojení odpadového potrubí nebo kvalitní zapuštění pracovní desky, aby se nestalo, že bude zatíkat voda. 

Horní montáž 
Mluvíme o montáži ze shora do jakékoliv pracovní desky. Jedná se o tradiční a nejčastější způsob umístění dřezu.

Montáž dřezu do roviny
Okraj dřezu je v jedné rovině spolu s pracovní deskou. Dřez je montován do vyfrézované drážky a přilepí se silikonem. Na montáž do roviny jsou určené dřezy z materiálů jako je nerez a pár vybraných modelů z granitových dřezů. Standardní výrobci doporučují montáž pouze pro pracovní desky z přírodního kamene, keramiky a kompozitních materiálů anebo Technistone. Ovšem u firmy Schüller lze instalovat dřez do roviny i u dřevotřískové pracovní desky. 


 
Spodní montáž 
Neboli umístění pod pracovní desku. Okraj dřezu tak tvoří právě zmíněná pracovní deska. Dřez je upevněn zespodu pomocí různých typů lepidel. Tato montáž je vhodná pro pracovní desky z kamene, keramiky, skla, kompozitních materiálů nebo Technistone.

Modulová montáž 
Jedná se o montáž, kdy se dřez osazuje přímo na skříňku. Tento typ dřezu se vyrábí převážně z keramiky. V tomto momentu je vhodné mít keramickou pracovní desku.  

Věříme, že tento článek pro Vás bude nápomocný a vybírání dřezu bude mnohem jednodušší. V případě dotazů a zájmu neváhejte navštívit naše kuchyňské studio v Hradci Králové anebo nás kontaktujte na telefonním čísle +420 776 072 091. Popřípadě můžete využít i náš email kuchynschueller@gmail.com.

Přejeme krásný den,
Váš Schüller tým.  

Zanechte nám telefon, ozveme se vám

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: