Jak vytvořit minimalistickou kuchyň a její výhody

Publikováno: 17.07.2023

Ne nadarmo se říká, že méně je někdy více. Co kdybychom toto přísloví aplikovali i při zařizování kuchyně?

 

Co článek obsahuje? 

 

Doba čtení cca 5 min.


Ne nadarmo se říká, že méně je někdy více. Co kdybychom toto přísloví aplikovali i při zařizování kuchyně?

Často totiž uvažujeme úplně opačným směrem „Co do kuchyně ještě dokoupit?“, ale spíše bychom měli alespoň jednou zvážit, čeho je přebytek a vlastně to k životu vůbec nepotřebujeme.

Minimalismus = přehlednost

Minimalistická kuchyň totiž neznamená pouze uklidit malé spotřebiče do skříněk z kuchyňské linky, ale také přehlednost ve vnitřních úložných prostorech. Kdybychom si teď sáhli do svědomí, kolik nádobí máme doma a nikdy ho nepoužili? Určitě by se minimálně pár takových kusů našlo.

Jaké jsou hlavní výhody minimalistické kuchyně?

V jednoduchosti je krása

 • V minimalistické kuchyni se budete lépe cítit a také se vám bude snadno pracovat, protože budete přesně vědět, co na jakém místě skladujete.

 

Lepší soustředění

 • Jakmile odstraníte přebytečné předměty z dosahu vašeho oka, bude se vám i lépe přemýšlet. Mozek totiž nebude mít v dosahu věci, které by ho rozptylovaly a začnete se více soustředit na činnosti, které chcete dělat.

 

Maximální praktičnost

 • Jakmile se zbavíte přebytečného nádobí a spotřebičů, vytvoříte si tím nové prostory jak pro skladování, tak pracovní plochy pro přípravu jídla, kterých není při přípravě jídla pro celou rodinu nikdy dost.

 

Zkrátíte dobu úklidu

 • S předchozími body jde ruku v ruce úklid, ten je o to těžší, pokud musíme z linky odklízet spousty „lapačů prachu“. Tzn. všechno otřít od prachu, nebo dokonce mastného povlaku, kterému hodně napomáhají plynové spotřebiče. Věřte, že s minimalistickou kuchyní si čas pro úklid kuchyně výrazně zkrátíte.

 

Výhod je celá řada a rozhodně se vyplatí v malé i velké kuchyni.

Jak postupovat při vytváření minimalismu v domácnosti?

 1. V první řadě je třeba trošku přísnosti a nechat být nostalgické vzpomínky na hrneček, který skladujete jen kvůli hezké vzpomínce, ale reálně jste ho v životě nepoužili.
 2. Kuchyň musí volně dýchat, ke každé věci byste se měli bez problému dostat.
 3. Zrevidujte si sady nádobí na ty, které reálně používáte + pár kusů navíc podle toho, jak často připravujete jídlo i pro návštěvy.
 4. Jaké nádobí jste za posledního půl roku použili? Máte ve skříních uloženou ještě zabalenou sadu hrnečků, co jste dostali darem k Vánocům a zatím ji nerozbalili? Možná je na čase ji darovat někomu, komu se bude více hodit.
 5. V kuchyni pouze to, co do kuchyně patří! Skladuje váš manžel vrtačku ve skříni v kuchyni? Ne, sem opravdu nepatří, zkuste věcem vždy najít jiné správné místo.
 6. Zbavte se dvojiček jako několik lisů na česnek, paliček na maso apod., jen vám zbytečně zabírají místo.
 7. Co se spotřebiči, které použiji jednou do roka? Zamyslete se, jestli byste se bez nich neobešli úplně, nebo je dejte na opravdu málo frekventované místo.
 8. Krabičky bez víčka a víčka bez krabiček, to je boj jako s ponožkami. Ponechte jen ty, které k sobě pasují a dobře těsní
 9. Udělejte revizi trvanlivých potravin, vyhoďte ty prošlé a těm na pokraji data spotřeby zkuste vymyslet využití do jídla, co nejdříve.
 10. Všechny předměty a spotřebiče, které nepoužíváte každý den nebo obden, ukliďte z pracovní desky do skříní, kuchyň bude hned působit vzdušněji.
   

Suma sumárum vám minimalistická kuchyň ušetří spoustu času a stresu, a tím pádem zjistíte, kolik máte reálně místa a vaření bude rychlejší, než kdy dříve. Samozřejmě vše záleží hlavně na vašem vkusu a preferencích, aby to vyhovovalo vám.

Minimalismus v kuchyni jde také ruku v ruce se správnou ergonomií kuchyně, kterou například při vytváření našich kuchyní striktně dodržujeme.

V případě jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám pomůžeme!

Váš tým Schüller.

Zanechte nám telefon, ozveme se vám

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: